Sincik Beran içme suyuna kavuşuyor
İlçemizde 2011 yılında beri devam eden Beran içme suyu projesinde sona gelindi.

ilçemize yaklaşık 35 kilometre mesafede bulunan Teşikan yaylası Beran kaynağından şehir merkezine içme suyu getirmek için 2011 yılında başlanan isale hattı çalışmaları tamamlandı. İlçeye bir ay içerisinde suyun akıtılması bekleniyor. İlçemizin 40 yıllık su ihtiyacını karşılayacak olan Beran suyu projesini yerinde incelemek amacıyla suyun kaynağına giden Sincik Kaymakamı Sayın Zafer Sağ ve Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Korkut, Beran suyunun önümüzdeki Eylül ayı içerisinde  ilçemize akıtılacağını söyledi.
Beran suyu kaynağının ilçemizin 40 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacağını belirten Belediye Başkanımız Mehmet Korkut, “Bildiğiniz gibi 2009-2010 yıllarında bu suyun projesi yapılmıştı. Belli bir dönem çalışma yapılmış, 2014 yılında biz göreve geldiğimizde işin yüzde 78’i tamamlanmıştı. Geriye kalan yüzde 22’lik kısımda da birtakım güzergah değişikliği ve proje değişikliği yapılarak yeniden bir yaklaşık maliyet çıkartıldı ve yeni bir ihale sürecine girildi. İşin geriye kalan yüzde 22’lik kısmı için 5, 5 milyon liralık bir ödeneğe ihtiyaç olduğu belirtildi. Bu paranın 2,5 milyon lirası iller bankası tarafından hibe edildi, geriye kalan 3 milyon lirayı da Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla biz birkaç köyümüzü de projeye ekleyerek maliye bakanlığından bu desteği aldık. Şuanda belli bir aşamaya getirdik, otomasyon sistemi için çalışmalar sona erdirilmek üzere. İnşallah biz suyu Eylül ayı içerisinde ilçe merkezine akıtmayı düşünüyoruz. Beran suyu ilçemizin 30-40 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacağı düşünülüyor. Bu projenin başladığı günden beri emeği geçen her iki belediye başkanımıza, mühendislerimize, Milletvekillerimize, Bakanlıklarımıza ve özellikle Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum, hepsine çok teşekkür ediyorum. İnşallah en kısa sürede bu suyu ilçe merkezine akıtıp, su hasretine son vereceğiz” dedi.
Sincik Kaymakamı Sayın Zafer Sağ yaptığı açıklamada, “Bir yerleşim yeri için en önemli iki sorun vardır, birincisi yol, ikincisi de su meselesi. Güzel ilçemiz Sincik içinde büyük meselelerden biri hali hazırda su meselesidir. İnsanlarımız özellikle yaz mevsiminde ciddi manada susuzluk çekiyor, bunu sebebi hem su kaynaklarının yetersizliği hemde insanlarımızın bilinçsiz bir şekilde içme suyunu sulamada kullanması buna etken oluyor. Öğrendiğim kadarıyla uzun zamandır Sincik’in hayali bir su projesi var, bugün burada Teşikan yaylasında Sincik’e götürülecek olan Beran suyu kaynağındayız. Sayın başkanın belirttiği gibi bu su projesi uzun zamandır devam ediyor, inşallah önümüzdeki bir ay içerisinde bu su Sincik’e akıtılır, Sincik suya kavuşturulur ve bu susuzluk hasreti giderilir. Bu su projesine emeği geçen bütün belediye başkanlarımıza, teknik arkadaşlarımıza, yerede emeği geçen siyasilerimize, Milletvekillerimize Sincik halkı adına çok teşekkür ediyorum. inşallah en yakın zamanda açılışını yaparız, Sincik’imiz suyuna kavuşur, su Sincik’e kavuşur Sincik merkez dahada güzel yaşanır bir hale gelir” şeklinde konuştu. 

 Bilgilendirme

Belediyemiz ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) iş birliğiyle konut yapılması konusunda bir süre önce anlaşmaya varıldı.

Proje çalışması tamamlandı, talep başvuruları 9 Ocak 2017 tarihinde alınmaya başlanacaktır. İİlçemiize hayırlı uğurlu olsun.