“2015 Yılı Dolu, Dolu Geçti”
Belediye Başkanımız Mehmet Korkut, 2015 yılı içerisinde Sincik Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar hakkında Sincik Gündem Gazetesine açıklamalarda bulundu.

Belediye Başkanımız Mehmet Korkut, 2015 yılı içerisinde Sincik Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar hakkında Sincik Gündem Gazetesine açıklamalarda bulundu.
Yeni yılın Sincik halkı başta olmak üzere tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini temennisinde bulunan Belediye Başkanımız Mehmet Korkut, 2015 yılının dolu, dolu geçtiğini, çeşitli bakanlıklara sundukları projelerle yaklaşık 14 milyon TL hibe destek alarak ilçe merkezinde Yol, Su, Kanalizasyon ve altyapı çalışmalarının devam ettiğini belirtti.
2016 yılında da hız kesmeden çalışmalarına devam edeceklerini belirten Başkan Korkut, “2016 yılında mahallelerimizde 15 kilometre yol genişletme ve asfalt çalışması yapmayı hedeflediklerini belirterek, Şehir merkezi ve mahallelerde 70 bin metrekare kilit parke taşı döşemeyi ve ilçe merkezine bir belediye kültür evi yapmayı hedeflediklerini söyledi.
Başkan Korkut, “2015 yılı bizim için çok dolu geçti, ilçemizin birikmiş sorunlarını peyderpey çözmeye çalışıyoruz. 2014 yılında buraya geldiğimizde bizi bekleyen en önemli sorun içme suyu projesiydi, ihalesi iptal edilmiş yarım kalan bir proje vardı. Onunla ilgili çalışmalarımızı yaptık, proje çalışması yeniden yapıldı, yaklaşım maliyeti 5 milyon TL olarak belirlendi. Belediyemizin bütçesinde bu maliyeti karşılamanın imkanı yoktu, biz bun hibe şeklinde karşılanması için girişimlerde bulunduk. Yaptığımız girişimler neticesinde başta Meclis Başkan Vekilimiz olmak üzere Milletvekillerimizin büyük desteleri ve gayretleriyle tamamı hibe olacak şekilde içme suyumuzun yaklaşık 5 milyon TL maliyetini belediyemizin kasasında bir kuruş çıkartmadan karşılamış olduk. Şuanda çalışmalar devam ediyor inşallah önümüzdeki yaz aylarında ilçemize Koç-beran suyunu akıtacağız” dedi.
İlçemizin Dağlık ve dağınık bir yapıya sahip olduğunu anımsatan Başkan Korkut, “İlçemizin en önemli problemlerinden biride yol problemi. Mahalle yollarımızın büyük bir kısmı problemliydi ve ilçe merkezinde de büyük sıkıntılar mevcuttu. Bunla ilgili bir dosya hazırladık, Sayın Başbakanımızın lütuflarıyla projemiz kabul edildi ve ilçe merkezinde ve merkeze bağlı mahallelerimizde yollarla ilgili ciddi çalışmalar yaptık. Bu projemiz kapsamında ve ayrıca belediyemizin kendi imkanları ile yaptığımız çalışmalar kapsamında ilçe merkezinde yeni caddeler açtık, bu caddelerin altyapı çalışmalarını tamamlayarak yaklaşık 65 bin metrekare kilit parke taşı döşendi. Mahallelerimizde yaklaşık 15 kilometre yol genişletme temel altyapı ve menfez çalışması yaptık, bu yollarımızı asfalta hazır hale getiriyoruz. Bu çalışmalar ilçemizin ulaşımı açısında çok önemliydi, biz buna evvela el atmamız gerekiyordu çünkü yol medeniyet demektir, yolun gitmediği yere medeniyette gitmez. Öncelikle yol ve su problemimizi çözmek zorundaydık, en temel ihtiyaçlar insani ihtiyaçlar bunlardır, bunlarla işe başladık” dedi.
İlçemizin bir diğer önemli sorunu da açıkta akan kanalizasyon sorunu olduğunu belirten Başkan Korkut, “İlçemiz girişinde açıkta akan kanalizasyon sorununu çözmek için hazırladığımız projemizi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunduk, Projemiz kabul edildi. Açıkta akan kanalizasyon sorununu çözdük, ayrıca ilçe merkezinde de kanalizasyon çalışmalarımız oldu, inşallah 2016 yılında da altyapı ve kanalizasyon çalışmalarımız devam edecektir. Diğer taraftan belediyemizin yan tarafında bulunan belediyemize ait bir arsa üzerinde yaklaşık 100 milyon TL harcayarak bir park yaptık ve insanlarımızın hizmetine sunduk” dedi.
İlçemizin gelişmesi noktasında en önemli yere sahip olan Sincik-Malatya yolunu Karayolları yol ağına alınması için girişimlerde bulunduklarını belirten Başkan Korkut, “Malatya yolunun karayolları yol ağına alınması için başta meclis başkan vekilimiz olmak üzere milletvekillerimizin desteğiyle bu yol karayolları yol ağına alındı. Buda ilçemiz için çok önemliydi, bundan sonra bu yolun bakım ve onarımını karayolları yapacak” dedi.
İlçemizin önemli eksikliklerinden biri olan okul derslik sorununu çözmek için girişimlerde bulunduklarını belirten Başkan Korkut, “İller Bankası Genel Müdürünün ilçemizi ziyareti esnasında ilçemize bir okul yapımı için kendilerinden söz aldık. Sayın Genel Müdürün talimatıyla İLBANK İlçemizde bir İmam Hatip Lisesi binası için çalışmalara başladı, işin ihalesi yapıldı ve önümüzdeki yıl inşaat sezonunda yeni İmam Hatip Lisesi binası inşa edilecektir” dedi.
2015 yılının dolu, dolu geçtiğini belirten Başkan Korkut, “Belediyemizin kıt imkanları ile vatandaşlarımıza her türlü hizmeti sunmaya çalıştık ve eksikliklerimizde hazırladığımız projelerle bakanlıklardan hibe şeklinde karşılamaya çalıştık. Bu işleri kendi imkanlarımızla yapmamız mümkün değildi. 2015 yılında ilçemize toplamda 14 milyon TL yatırım söz konusu, inşallah 2016 yılında da bunu daha da artırarak ilçemize hizmet etmeye çalışacağız” dedi.
2016 yılında da hız kesmeden çalışmalarına devam edeceklerini belirten Başkan Korkut, “2016 yılında mahallelerimizde 15 kilometre yol genişletme ve asfalta hazır hale getirmeyi hedefliyoruz. Asfalta hazır hale getirdiğimiz yolları imkanlarımızı zorlayarak asfaltlamayı planlıyoruz. Şehir merkezi ve mahallelerde 70 bin metrekare kilit parke taşı döşemeyi hedefliyoruz. İlçe merkezinde bir belediye kültür evi yapmayı hedefliyoruz. Yine büyük bir park yapmayı hedeflerimiz arasında. Mesire alanı yapımı hedeflerimiz arasında. Altyapı çalışmalarına devam edeceğiz. Su şebekesi yenileme çalışmalarımız devam edecektir. Kanalizasyon şebekesinin olmadığı yerlere kanalizasyon şebekesi döşemeye devam edeceğiz. Aynı kararlıkla aynı azimle ilçemize hizmet etmeye devam edeceğiz. Belediyemizin kendi imkanlarıyla bütün bunları yapması mümkün değildir. Biz yine hazırladığımız projelerimizi bakanlıklara sunarak, meclis başkan vekilimiz ve milletvekillerimizin desteğiyle halkımıza hizmet etmeye devam edeceğiz.
2016 yılı içerisinde köylerimizin yol, su ve altyapı çalışmaları için hazırlanan 30 milyon liralık projeyi ilçe başkanımızla birlikte Sayın Başbakanımıza sunduk, Meclis Başkan Vekilimiz ve Milletvekillerimizin desteğiyle buradan ciddi bir kaynak bekliyoruz. Buradan gelecek kaynakla Kaymakamlığımız köylerimizin yol ve altyapı sorunlarını büyük ölçüde çözecektir inşallah” ifade etti.
Yeni yılın tüm insanlığa barış ve huzur getirmesi temennisinde bulunan Başkan Korkut, “Sincik halkının yeni yılını en içten dileklerimle kutluyorum, huzurlu, bereketli bir yıl olmasını diliyorum. Yeni yılın tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini temenni ediyorum. Sizin şahsınızda, bize bu imkanı sağladığı için Sincik Gündem Gazetesine teşekkür ediyorum. Göreve geldiğimiz günden beri her türlü projemize destek veren başta Sayın Meclis Başkan Vekilimiz olmak üzere, Milletvekillerimize ve her türlü projemize destek olan Sayın Valimize, ilçe Kaymakamımıza ve AK Parti ilçe teşkilatımıza çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
 

 Bilgilendirme

Belediyemiz ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) iş birliğiyle konut yapılması konusunda bir süre önce anlaşmaya varıldı.

Proje çalışması tamamlandı, talep başvuruları 9 Ocak 2017 tarihinde alınmaya başlanacaktır. İİlçemiize hayırlı uğurlu olsun.